Comenzi telefonice: 0731 309 300 (L-V 09:00-16:00)
 
Am actualizat platforma.
Avem rugămintea să resetați parola contului Dvs.

Contul meu

Creează cont

Ottella
”Molceo” Lugana DOC Riserva 2020

Un vin alb impunător care evoluează încet, fiind destinat unei vieți lungi. Miros atrăgător de citrice și flori albe, cu elegante note minerale. Pe palatin are structură opulentă, este complex, cu puternice nuanțe minerale, note de cremene și hidrocarburi, iar sfârșitul este persistent.



 

În stoc

148.00 lei

Cantitate:

Trimite unui prieten
  

Ottella ”Molceo” Lugana DOC Riserva 2020

Perioada optimă de consum: 2023-2028

Producător: Ottella - San Benedetto di Lugana, în partea de sud a lacului Garda

Soi: Turbiana (Trebbiano di Lugana) - struguri culeși târziu (octombrie) și triați manual 

Culoare: galben-auriu intens

Miros: atrăgător, de citrice și flori albe, cu elegante note minerale

Gust: structură opulentă, complex, cu puternice nuanțe minerale, note de cremene și hidrocarburi; sfârșit persistent; evoluează lent, fiind destinat unei vieți lungi

Recomandări gastronomice: ideal cu pește, merge bine și cu preparate din carne grase și aromate sau cu brânzeturi maturate și blue cheese, precum și cu paste sofisticate și preparate elaborate din orez

Alcool: 13%

Temperatura de servire: 8-10°C
Majoritatea strugurilor sunt nedesciorchinați, restul fiind desciorchinați prin oscilație. Fermentație malolactică parțială, 18 luni maturare pe drojdii, majoritar în inox și restul în butoaie mari și baricuri.

Producător

Ottella aparține familiei Montresor de patru generații. În cartea sa, La provincia di Verona e i suoi vini (Provincia Verona și vinurile sale), istoricul Giovan Battista Perez atestă că, în 1905, familia Montresor era singurul producător de vinuri de Lugana din provincia Verona. Dar istoria e mult mai veche. În Lugana, legenda spune că, în 1500, în familia căreia îi aparținea locul s-au născut octupleți. Blazonul familiei, păstrat în curtea domeniului, confirmă acest lucru. De aici, și numele domeniului.

Mai aproape de noi, în 1964, Lodovico Montresor, împreună cu Profesorul Michele Vescia de la Universitatea din Brescia și cu inginerul Turlini, au venit cu ideea de a organiza și delimita prestigioasa zonă Lugana, de pe malul lacului Garda, conferindu-i propria conformație geografică și o identitate proprie. Drept rezultat, trei ani mai târziu, în 1967, apărea denumirea de origine.

Un moment important în evoluția companiei îl constituie decizia lui Francesco, proaspăt absolvent al Facultății de drept, de a se alătura tatălui său. În 1993, li s-a alăturat și celălalt fiu al lui Lodovico, Michele. Împreună, ei au demarat, în 2013, construcția unei crame noi care reflectă deopotrivă dragostea lor pentru viticultură, pământul Luganei și artă – o destinație turistică încântătoare.

Astăzi, Ottella are 90 de hectare în Lugana, produce unele dintre cele mai bune vinuri din regiune și continuă să fie o afacere de familie.

Specificații

Țara Italia
Culoare Alb
An 2020
Vinificare Sec
Alcool 13%

Reviewuri

Produsul nu are niciun review. Pentru a scrie un review, te rog sa te autentifici.

”Molceo” Lugana DOC Riserva 2020
”Molceo” Lugana DOC Riserva 2020
148.00 lei

Cantitate:

De la același producător
Ottella Lugana DOC 2023
Ottella Ottella Lugana DOC 2023
78.00 lei
Expresie pură a terroir-ului, vinul ...

Citește mai mult
”Roses Roses” 2023
Ottella ”Roses Roses” 2023
76.00 lei
Un roze italian plin de prospețime cu ...

Citește mai mult
”Le Creete” Lugana DOC 2023
Ottella ”Le Creete” Lugana DOC 2023
105.00 lei
Un vin emblematic pentru Lugana, ...

Citește mai mult
Blason d'Issan 2020
Château d'Issan Blason d'Issan 2020
94 Puncte James Suckling:"Portocale uscate și prune, cu ...

Citește mai mult
Diodice Quattro Vitigni Rosso Puglia IGP 2022
Varvaglione Diodice Quattro Vitigni Rosso Puglia IGP 2022
98 Puncte Luca MaroniDiodice Quattro Vitigni Rosso este o ...

Citește mai mult
Diodice Tre Vitigni Rosso Puglia IGP 2022
Varvaglione Diodice Tre Vitigni Rosso Puglia IGP 2022
97 Puncte Luca Maroni:Diodice Tre Vitigni Rosso Puglia IGP ...

Citește mai mult
Saint-Amour "Les Champs-Grillés" 2019
Saint-Amour "Les Champs-Grillés" 2019
”Debordând de arome de căpșuni, coaj...
115.00 lei
74.75 lei

Citește mai mult
toate promoțiile

© 2025 Copyright WinePoint