Weingut Edgar Brutler Saito - Orange Wine 2020
Producător: Weingut Edgar Brutler - Beltiug, Satu Mare
Soi: Field blend - struguri organici
Culoare: portocaliu
Miros: proaspăt, de cidru de mere, ananas, flori și drojdie
Gust: proaspăt, mineral și armonios, cu note de fructe tropicale, flori sălbatice și drojdie și postgust puternic
Recomandări gastronomice: foarte bun ca aperitiv, merge bine și pește, fructe de mare, salate de vară, paste, pizza, brânzeturi
Alcool: 10,5%
Sulf adăugat: 10 ppm
Temperatura de servire: 10-12°C
Fermentat 6 zile pe pielițe. Maturat în amfore și butoaie de stejar. Nefiltrat.
Descrierea producătorului: ”Saito este un field blend (asamblaj de vie). Vinul conține multe soiuri. Unele, necunoscute. Le-am dus la laborator ca să li se facă o analiză ADN și ni s-a spus că datele nu corespund niciunui soi cunoscut. Un vin ”orange” foarte accesibil.”
Producător
”Cu siguranță, numele lui Johann (Bubi) Brutler vă este cunoscut, căci el a reînviat tradiția veche de câteva generații a facerii vinului la Beltiug. Acum câțiva ani, ștafeta a fost preluată de Edgar Brutler, fiul lui Bubi, care avea deja o reputație în creștere, vinificând la Hillinger, o cramă renumită din Austria. În 2018, familia Brutler și partenerul lor de afaceri aleg să meargă pe drumuri diferite. Familia Brutler rămâne cu 4 ha de vie, iar vinurile ei apar pe piață sub numele de Weingut Edgar Brutler.
Chiar dacă vinurile industriale își au locul lor, iar Edgar nu este chiar străin de această lume: ”Știu foarte bine cum să manipulez gustul unui vin în direcția dorită de mine sau de consumatori”, el a ales să urmeze o altă cale - cea a vinurilor cu intervenție minimă (denumirea de ”vinuri naturale” mi se pare nepotrivită și forțată). Adică, cultivare organică, fermentare cu drojdii sălbatice, fără temperatură controlată, fără limpezire, fără filtrare, fără adăugare de sulfiți sau cu cantități minime de sulfiți adăugați.
După câte știu eu, Edgar Brutler este singurul producător din România care face astfel de vinuri, iar ce face el nu e deloc lucru ușor - vinurile, nefiind protejațe de sulfiți, sunt mai fragile, temperaturile de păstrare și de transport sunt critice. La rândul lor, consumatorii familiarizați cu vinurile tehnologice și mai puțin expuși la stiluri de nișă sunt mai puțin receptivi la diversitate, la arome și gusturi ieșite din tipare. Deci, să ne bucurăm că, după ce, o vreme, vinurile lui Edgar Brutler au putut fi vândute doar în străinătate (Austria, Germania, Olanda, Danemarca, Rusia, etc ), acum avem și noi acces la ele.” Kormos Zoltan, TraWIS - Transylvania Wine School