Stag's Leap Wine Cellars CASK 23 Cabernet Sauvignon 2013
Perioada optimă de consum: 2016 - 2047
Producător: Stag's Leap Wine Cellars - Napa Valley
Soi: Cabernet Sauvignon
Culoare: roșu închis, aproape negru
Miros: magnifice note florale se împletesc cu cele de afine, mure și coacăze
Gust: arome intense de fructe negre (prune și cireșe) și de afine care conduc spre sfârșitul intens și persistent, cu o tușă de cacao
Recomandări gastronomice: vită la grătar, friptură suculentă de vită, ton la tigaie sau la grătar
Alcool: 14,5%
Temperatura de servire: 16-18°C
Descrierea producătorului: ”CASK 23 2013 combină notele parfumate unice ale viei FAY cu structura și mineralitatea S.V.L -ului. Nasul acestui Cabernet Sauvignon opulent debutează cu arome de cireșe negre, cola, coacăze și smochine coapte. Pe palatin abundă aromele de fructe negre (prune și cireșe) și de afine care conduc spre sfârșitul intens și persistent, cu o tușă de cacao. Savurați vinul cu vită la grătar, friptură suculentă de vită, sau cu ton la tigaie sau la grătar.”
99 Puncte Parker: ”Cabernet Sauvignon Cask 23 2013 ridică ștacheta în ceea ce privește complexitatea, opulența și densitatea. Magnifice note florale se împletesc cu cele de afine, mure și coacăze, fără nicio urmă de stejar. Corpul plin și opulent, puritatea fantastică și personalitatea fac ca acest Cabernet Sauvignon prodigios să poată fi băut în următorii 30+ ani. Felicitări, Stag's Leap Wine Cellars!” (Robert Parker, 12/2016)
Producător
Stag's Leap Wine Cellars, considerat unul dintre ”Premier Cru”-urile din Napa Valley, a fost înființat în 1970. Recunoașterea internațională a venit odată cu succesul Cabernetului Sauvignon S.L.V. 1973 la ”Marea Degustare de la Paris”, prima degustare în orb a unor vinuri din California și din Bordeaux organizată de Steven Spurrier în 1976. Astăzi, CASK 23, S.L.V. și Fay sunt printre cele mai apreciate și mai colecționate Caberneturi din întreaga lume.
Povestea domeniului începe cu familia Grigsby care, în 1872, a plantat aici primele vii. După ce a trecut prin mai multe mâini, în 1996 a fost cumpărat de de Beringer, devenit, apoi, Treasury Wine Estates. Tot în 1996, o sticlă de Cabernet Sauvignon S.L.V. 1973 intra în colecția permanentă a Muzeului Smithsonian unde, în 2013, devine unul dintre ”Obiectele care au făcut America”.