Poli Distillerie Lichior ”Taiadèa” 500 mL - 28%
Categorie: Lichior amar (Amaro)
Producător: Poli Distillerie - Italia
Volum alcoolic: 28% vol
Volum: 0,5 L
Poli Distillerie ”Taiadèa” este un lichior amar tradițional din Veneto, produs artizanal de celebra distilerie Poli din Bassano del Grappa. Obținut prin infuzarea naturală a peste 20 de plante aromatice, rădăcini și coji de citrice, acest amaro se remarcă printr-un gust intens, echilibrat și elegant.
Numele „Taiadèa”, în dialect venețian, evocă expresia populară „taie setea”, un omagiu băuturilor revigorante și autentice din nordul Italiei. Creat cu migală și pasiune, acest lichior reunește tradiția distilării italiene cu rafinamentul modern, oferind o experiență gustativă complexă și armonioasă.
Note de degustare
Culoare: brun-auriu, cu reflexe de chihlimbar.
Miros: proaspăt și aromat, cu note de ierburi alpine, citrice, mentă și lemn dulce.
Gust: amar-dulce, echilibrat și catifelat, cu accente de plante medicinale, rădăcini și caramel.
Final: lung, aromat și ușor balsamic, cu persistență plăcută.
Asocieri și servire
Se servește simplu, rece sau cu gheață, ca digestiv după masă. Ideal și în cocktailuri pe bază de amaro, pentru a adăuga profunzime și complexitate. Taiadèa este expresia autentică a artei lichiorurilor italiene, semnată Poli Distillerie.
Producător
Mulți spun că Distilleria Poli produce cea mai bună grappa. Dacă renunțăm la superlative, putem spune cu inima ușoară că se înscrie în top 3 producători ai celebrei băuturi. Oricum ar fi, avem de-a face cu un producător artizanal cu o lungă istorie și, totodată, cea mai inovatoare distilerie de grappa. Situată în Schiavon, aproape de Bassano del Grappa, în inima regiunii Veneto, Poli a fost înființată în 1898 și continuă să fie o afacere de familie. Ajunsă la a patra generație, ea este condusă de frații Jacopo și Andrea Poli, împreună cu sora lor Barbara. Astăzi, Poli produce, pe lângă grappa, alte distilate (inclusiv, gin și un whisky care cucerește tot mai multe piețe) și lichioruri. În distileria istorică se folosește atât alambicul cu cazane de abur specific zonei cât și alambicul ”bain-marie” preferat de producătorii din Piemonte și Trentino. Poli folosește numai borhot proaspăt de la cele mai bune crame din zonă.
Distileria este celebră și pentru Muzeul Grappei (Poli Museo della Grappa) înființat în Bassano del Grappa chiar în fața celebrului pod de lemn ”Ponte Vecchio” unde poți învăța totul despre istoria distilării și a grappei. Muzeul găzduiește cea mai mare colecție de grappe vechi din Italia. El reflectă și istoria familiei Poli care, în Evul Mediu, s-a așezat, la fel ca multe alte familii din Veneto, pe platoul Asiago, la Gomarolo, cu gândul de a cultiva pământul pentru a avea cu ce trăi. Tot în căutarea unui trai mai bun, familia s-a mutat de trei ori pe parcursul a 500 de ani, stabilindu-se în cele din urmă la Schiavon, la doar 18 kilometri distanță.
De-a lungul timpului, membrii familiei Poli au fost, pe rând, ciobani, pălărieri, hangii, ajungând, în cele din urmă, să se impună ca producători de grappa.